Góry Stołowe  

 

 

 

 

Góry Stołowe to jedyne w Polsce ( i jedne z trzech na świecie) - góry płytowe, są zbudowane głównie z poziomo zalegających warstw górnokredowych skał osadowych. Są to piaskowce ciosowe, poprzecinane ławicami margli z wkładkami wapieni i piaskowców wapnistych. Na obszarze Obniżenia Kudowy Zdroju margle krzemionkowe i ilaste. Utwory te powstały z osadów istniejącego tu w okresie kredowym płytkiego morza. W znacznie mniejszej, śladowej ilości napotkamy, w okolicach Kudowy, inne rodzaje skał: najstarsze prekambryjskie łupki łyszczykowe, granity, oraz piaskowce, łupki ilaste i zlepieńce karbońskie.
 

Góry Sowie  

 

 

 

 

Górami Sowimi określa się wyniosłe pasmo w Sudetach Środkowych (około 26 km długie i 13 km szerokie). Na zachodzie i północnym zachodzie oddziela je dolina Bystrzycy od Gór Wałbrzyskich, na południu sąsiaduje z z Obniżeniem Noworudzkim i Kotliną Kłodzką, na południowym wschodzie poprzez Przełęcz Srebrną łączy się z Górami Bardzkimi. Najwyższym szczytem tych gór jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej.
 

Ścinawka Górna (150 m)  

Renesansowy zamek Ścinawka Górna (Scharfeneck) hrabiów von Götzen zbudowany w 1590 roku. Stoi na rzecznej skarpie - zgodnie z włoską modłą - prawdopodobnie wzniesiony przez włoskich architektów.

 

 

 

Ścinawka Średnia (3 km)  

Gotycko-renesansowy zamek Ścinawka Średnia (Mittelsteine Schloß) - folwark Kapitanowo - zbudowany w 1360 roku. Przebudowany w XVI w. i XVII w. w stylu renesansowym a później w barokowym (1660 r.)

 

 

 

Ścinawka Dolna (5 km)  

Renesansowy dwór Ścinawka Dolna (Niedersteine) z XVI w. ( 1590 ).

 

 

 

Ratno Dolne (5 km)  

Zamek rycerski Ratno Dolne (Niederrathen) zbudowany w na początku XVIw. rozbudowa 1563r.

 

 

 

Wambierzyce (8 km)  

Wambierzyce (Albendorf) barokowa Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, największa na Śląsku Kalwaria (Jerozolima Dolnośląska) z 79 kaplicami i stacjami, 17 bram, szopka z XIX w. , skansen.

 

 

 

Broumov (10 km)  

Po czeskiej stronie Gór Stolowych położone jest miasto Broumov. Warte zobaczenia są: stare miasto, zabytkowe kościoły i klasztory. Najstarszy drewniany kościół w Czechach z XIIIw. Jeden z najpiękniejszych barokowych klasztorów świata - z kościołem dekorowanym w sceny z życia św. Wojciecha - patrona Europy, oraz liczne relikwie Świętych Pańskich; zabytkowa barokowa biblioteka klasztorna z ogromną kolekcją staroduków.

 

 

 

Srebrna Góra (16 km)
 

Srebrna Góra (Silberberg) malownicze stare miasto w górach - dawna kopalnia srebra. Także dwa XVIIIw. forty górskie - "Ostroróg" i "Donżon" powstałe w czasie wojen pruskich.

 

 

 

Kłodzko (17 km)  

Klodzko (Glatz) - stare miasto, najlepiej zachowana twierdza z XVII i XVIII w. w Polsce, zabytkowe kościoły i klasztory, podziemne lochy i trasy.

 

 

Bischofshofen (26 km)  

Bischofshofen - (Czechy - Skály) - Kamień Biskupi - zamek barokowy z XVII wieku. W środku kompleksu obronnego - dwór obronny siedziba biskupia na gorące czasy .

 

 

Dolni Adršprach (28 km)  

Dolni Adršprach - zamek z XVII wieku. W twierdzy rezydencja pałacowa.

 

 

Paczków (32 km)  

Paczków (Patschkau) Stare Miasto - najlepiej zachowane w Polsce średniowieczne foryfikacje i mury miejskie - 19 baszt i trzy wieże bramne (XIV - XVI w.)

 

 

 

Nàchod (32 km)  

Barokowy zamek Nàchod (Czechy) z połowy XVIIw. - wspaniała monumentalna twierdza z wieloma dziedzińcami.

 

 

Czermna i Pstrążna (35km)  

Kaplica czaszek w Czermnej (Kudowa Zdrój) to jedyna w Polsce i jedna z czterech na świecie kaplica gdzie do wystroju wnętrza użyto prawdziwych ludzkich kości (1776). Obok stoi dzwonnica z 1603 roku. Kilka kilometrów dalej znajduje się skansen starego budownictwa sudeckiego w Pstrążnej.

 

 

Gorzanów (36 km)  

Renesansowy zamek Gorzanów (Grafenort) zbudowany w 1573 r. przez ród von Ratschin, rozbudowany w 1654 r. przez ród von Herberstein - jedyny zamek w Polsce z dwoma czworobocznymi renesansowymi dziedzincami.

 

 

Jaszkówka Górna (37 km)  

Renesansowy dwór w Jaszkówce Górnej przebudowany z późnogotyckiej wieży obronnej na pocz. XVIw. W 1576r. - przebudowa - dodanie renesansowego skrzydła do wieży. Barokowy Kościół warowny.

 

 

Nové Mêsto nad Metují (40 km)  

Zamek (Czechy) przebudowany z późnegogotyku w roku 1501 ( Jan Czerniczki z Kacova). Przebudowa renesansowa w 1526 roku przez ród Pernsztejnów a częściowo w latach 1651-1660 w stylu barokowym przez ród Leslieów. Przy zamku wspaniały barokowy ogród z XVII wiecznymi rzeżbami Matyasa Bernarda Brauna - jednego z największych rzeźbiarzy doby baroku. Zabytkowa renesansowo-barokowa starówka.

 

 

Zagórze Śląskie (40 km)  

Zamek Zagórze Śląskie z 1315r. Grodno ( Kynsburg) Piastów Śląskich, przebudowany w latach 1545 - 1587 na okazałą renesansową rezydencję.

 

 

Bystrzyca Kłodzka
(42 km)

 

Bystrzyca Kłodzka (Habelschwerdt) wyjątkowo malownicze stare górskie miasto z świetnie zachowanymi murami miejskimi. Najstarszy zachowany w Polsce pręgierz średniowieczny.

 

 

Książ (45 km)  

Zamek Książ (Fürstenstein) zbudowany w latach 1288-92 przez Bolko I Surowego księcia świdnicko-jaworskiego to najwiekszy zamek na Śląsku. Rozbudowany póżniej w gotyku, renesansie i baroku oraz XIX w.

 

 

Krzeszów (45 km)  

Jeden z najwspanialszych barokowych klasztorów świata. Wspaniałe kościoły z XVII i XVIII w., Mauzoleum Piastów Śląskich - średnowieczne nagrobki władców Śląska. Data założenia fundacji - 1242r. - księżna Anna wdowa po Henryku II Pobożnym (który poległ rok wcześniej w bitwie z Tatarami pod Legnicą) sprowadza tu benedyktynów. Klasztor w 1292r. przejmują cystersi z Henrykowa sprowadzeni do Krzeszowa przez księcia Bolka I.

 

 

Henryków (47 km)  

Henryków (Heinrichau) wspaniałe monumentalne opactwo cystersów założone przez Henryka I Brodatego. Początek budowy w roku 1222, koniec ok. 1760. Gotycko-romańska budowla zbarokizowana w XVII i XVIII w. rękami najlepszych rzeźbiarzy i malarzy. Stąd pochodzi słynna księga henrykowska w której znajduje się najstarsze zanane nam zdanie napisane w języku polskim.

 

 

Opočno (52 km)  

Opočno (Czechy) - ogromny warowny renesansowy zamek z pałacem, z dziedzińcem krużgankowym w środku. Wspaniała galeria włoskiego malarstwa renesansowego i barokowego. Wspaniała zbrojownia - broni białej i palnej.

 

 

Častolovice (70 km)

 

Častolovice (Czechy) - zamek renesansowy z początku XVIIw. zbudowany na miejscu starszego z XIIIw. Galeria dawnego malarstwa - w tym królów czeskich.

 

 

Uzdrowiska  

W Kotlinie Kłodzkiej znajduje się wiele uzdrowisk slynnych ze swych wód zdrojowych. Do najważniejszych należą: Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój. W miejscowośćiach tych możemy również znaleźć wiele arcyciekawych zabytków.